Na chwilę obecną katalog podmiotów objętych obowiązkiem generowania JPK od dnia 1 lipca 2016r. nie jest do końca przejrzysty. Zgodnie z przepisami przejściowymi dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przewidziano okres przejściowy w którym to do 30 czerwca 2018r. podmioty te nie będą zobowiązane do przesyłania JPK na żądanie organów kontroli skarbowej, będą mogły natomiast przesyłać JPK dobrowolnie z własnej inicjatywy.

Ponadto ustawa o zmianie ustawy Ordynacja Podatkowa i niektórych innych ustaw czekająca na podpis Prezydenta wprowadza okres przejściowy dotyczący obowiązkowego przesyłania w postaci JPK ewidencji VAT, dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. I tak mikro przedsiębiorcy będą zobligowani przesyłać co miesiąc obowiązkowo ewidencję VAT od dnia 1 stycznia 2018r., natomiast obowiązek ten dla małych i średnich przedsiębiorców będzie wymagalny od 1 stycznia 2017r. Ustawę znajdziecie Państwo tutaj.

Zgodnie z tymi założeniami można przyjąć że obowiązek generowania JPK od 1 lipca 2016r (zarówno w strukturze JPK na żądanie organu, jak i obowiązkowo co miesiąc ewidencji VAT), dotyczy wyłącznie dużych przedsiębiorstw w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Konstrukcja przepisów przejściowych nie pozwala jednoznacznie określić terminów przekazywania JPK w przypadku jednostek organizacyjnych nie posiadających statusu przedsiębiorców takich jak stowarzyszenia, fundacje, publiczne uczelnie wyższe itp.

Z brzmienia art.29 ustawy zmieniającej dostępnej tutaj wynika, że okresy przejściowe dotyczą wyłącznie przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w związku z czym podmioty, które nie posiadają tego statusu musiałyby poddać się obowiązkowi dostarczania JPK już od 1 lipca 2016r. Sprawa "nieprzedsiębiorców" na dzień dzisiejszy nie jest jednoznacznie rozstrzygnięta. Natomiast w kontekście aktualnie obowiązujących i procedowanych przepisów należy przyjąć że dla tej kategorii podmiotów obowiązek przekazywania JPK powstanie od 1 lipca 2016r (w strukturze JPK na żądanie organu, a dla "nieprzedsiębiorców vatowców" dodatkowo obowiązkowo co miesiąc ewidencja VAT w postaci JPK).

UWAGA AKTUALIZACJA !!!

Z interpretacji ogólnej w sprawie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) wydanej przez ministra finansów wynika, że dla podmiotów, nie posiadających statusu przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych, należy zastosować odpowiednio okres przejściowy przewidziany dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Zgodnie z tą interpretacją:

  • okres przejściowy przewidziany w art.29 ustawy nowelizującej z dnia 10 września 2015r. (dotyczący przesyłania plików w strukturze JPK na żądanie organu) dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców należy odpowiednio zastosować do podmiotów nie posiadających statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,

  • okresy przejściowe przewidziane w art. 6 ust. 2 ustawy nowelizującej z dnia 13 maja 2016r. (dotyczące obowiązkowej comiesięcznej wysyłki ewidencji VAT w postaci JPK) dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców należy odpowiednio zastosować do podatników VAT obowiązanych do prowadzenia ewidencji o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, nie posiadających statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Ponadto spółki cywilne, które są czynnymi podatnikami VAT, w przypadku gdy spełniają definicję mikro, małych lub średnich przedsiębiorców zwolnione są z comiesięcznego obowiązku przesyłania ewidencji VAT w formacie JPK od 1.07.2016 (obowiązują je terminy przewidziane dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców).